Skórzane sztyblety męskie – czy to idealne rozwiązanie na jesień?
Przejściowe buty męskie – sztyblety i ich historia
Na przestrzeni historii moda uległa wielu przemianom, a najlepszym na to dowodem jest to, w jak wielu fasonach i wariantach są obecnie dostępne buty męskie. Sztyblety są modelem, którego historia sięga dalej, niż można by przypuszczać, bo aż do czasów panowania królowej Wiktorii.
Ich pomysłodawcą być nadworny szewc Joseph Sparkes Hall, który zaprojektował obuwie, z wykorzystaniem wstawek z galwanizowanej gumy. Miało to na celu zwiększenie komfortu noszenia i zakładania butów, które do tej pory były przede wszystkim sznurowane lub zapinane na serię malutkich guziczków, przy pomocy specjalnego narzędzia. Kiedy okazało się, że projekt przypadł do gustu samej królowej, sztyblety zaczęły bardzo szybko zyskiwać popularność.
Pierwotnie sztyblety (określane też jako Chelsea Boots) były wykorzystywane przede wszystkim do jazdy konnej. Ich konstrukcja miała początkowo za zadanie zapewniać wygodę przy utrzymywaniu nóg w strzemionach, cholewka chronić kostki przed otarciami, a elastyczny panel ułatwiać szybkie zakładanie i zdejmowanie obuwia.
Uniwersalne buty – sztyblety męskie i ich cechy
Co wyróżnia te wyjątkowe i ponadczasowe buty? Sztyblety męskie, co ciekawe, niewiele zmieniły się w swojej formie przez ostatnie 150 lat. Projekt powstał z inspiracji obuwiem jeździeckim i z tego też powodu buty posiadają:
- płaską podeszwę (czasem z niewysokim obcasem),
- cholewkę sięgającą ponad kostkę,
- najczęściej (choć obecnie nie jest to już regułą) pozbawione są zamków, sznurówek i zapięć,
- wygodne zakładanie jest możliwe dzięki elastycznym panelom z gumy, znajdującemu się po obu stronach cholewki, chociaż współczesne sztyblety mogą być także zasuwane.
Sztyblety męskie stanowią klasyczny i ponadczasowy dodatek w szafie. Modele bez ocieplenia sprawdzają się do noszenia praktycznie przez cały rok, a szczególnie w okresie jesienno-zimowym.
Sztyblety męskie – zimowe i jesienne stylizacje
Co decyduje o tym, że sztyblety są tak popularne? Nie trudno domyślić się, że proste, klasyczne modele są chętnie wybierane właśnie ze względu na wszechstronność, jaką oferują. Sztyblety męskie zimowe i jesienne stylizacje dopełniają znakomicie. Ich prosta forma, podwyższona chlewka dają szerokie możliwości w zakresie stylizacji, a przy tym są tak wygodne, że można nosić je przez cały dzień, bez obaw o ból stóp.
W jaki sposób je nosić?
- Styl casual, na co dzień
Sztyblety pasują do prostych stylizacji, takich jak podstawowe zestawienie spodnie + koszulka lub bluza. Mogą być to jeansy, spodnie materiałowe, lub modne w ostatnich latach zwężane ku dołowi joggery lub bojówki. W zależności od kroju nogawki, można wypuścić ją na wierzch buta (jak w przypadku prostych jeansów) lub też wetknąć w cholewkę. W zależności od modelu, sprawdzą się zarówno w towarzystwie z płaszczem, jak i codzienna kurtką. - Smart casual, na wyjścia i do pracy
Zaletą sztybletów jest ich prostota. Jeśli sięgniemy po model pozbawiony krzykliwych elementów, jak np. sprzączki, buty mogą posłużyć do zbudowania stylizacji w stylu smart casual. Będą dobrze komponowały się z miękkimi spodniami (o prostej, lub nieco zwężanej nogawce), koszulą, eleganckim kardiganem, swetrem czy marynarką. Taki strój warto dopełnić wełnianym płaszczem lub skórzaną kurtką. - Na sportowo
Są to wszechstronne buty – sztyblety męskie można więc komponować także w sposób mniej oczywisty z luźnymi bluzami i dresowymi spodniami. Jest to styl preferowany przede wszystkim przez młodsze osoby, ale znakomicie sprawdzi się także wtedy, kiedy chcemy czuć się wygodnie i stylowo. Sztyblety, ze względu na swój rockowy charakter, pasują także do kurtek typu parka, bomberów i ramonesek.